top of page
logo-anahata-lang-streg.png
  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle

Slap af og lad op med Ayurveda, Yoga and Urter
Med Dr. Rakesh Zope, MD and Dorte Larsen 

Weekenden indeholder:

 

  • Optimal kombination af asanas (yogastillinger) og åndedrætsteknikker.

  • Afslappende aftenritualer og guidede meditationssessioner

  • Enkel og praktisk Ayurvedisk viden

  • "Urte vandringer" i haven og skoven og naturlig selvpleje ved hjælp af de lokale urter

  •  Ayurvediske pulslæsningskonsultationer ( valgfrit, se mere herunder)

  • Sri Sri Marma-terapi ( valgfrit, se mere herunder)

  • Økologiske frisklavet ayurvediske vegetariske måltider med helbredende krydderier og urter. og ayurveda opskrifter til at lave derhjemme

  • Stille tid til at reflektere, slappe af og lade op f.eks med vandreturer langs smukke strande, marker og skove

Denne weekend er åben for alle, tidligere erfaring med Yoga og Ayurveda er ikke nødvendig. Weekenden vil blive undervist på meget letforståeligt engelsk..

IMG_5130.HEIC

Komplet og holistisk yoga- og ayurveda-weekend

med en uanstrengt yogapraksis, der fornyer og styrker din krop og dit sind.

 

Vores livsstil er ofte tempofyldt og som et resultat får vi for lidt tid til at hvile, være sammen med naturen og tage hjælp fra urter. Dette weekendretreat vil hjælpe dig med at stoppe op,  stilne dit nervesystem og komme tilbage til dig selv ved hjælp af gammel ayurvedisk visdom.

Dome bygning på Møn

Underviser og behandler Rakesh Zope, MD

Dr. Rakesh Zope er en Ayurveda-konsulent fra Indien. Han har erhvervet en postgraduate grad i Dravyaguna (Ayurvedic Herbology) og Bachelor of Ayurvedic Medicine & Surgery begge fra Rajiv Gandhi University of Health Sciences - Bangalore, Indien. Han har ekspertise i gamle ayurvediske teknikker som pulsdiagnose (Naadi Pariksha) og Sri Sri Marma. Han har rejst meget til forskellige dele af Indien for at udbrede kendskabet til Ayurveda og for at lede Naadi Pareeksha (Pulsdiagnose) kurser. 

Dr. Rakesh har arbejdet som Ayurveda-konsulent/forsker i Sri Dharmasthala Manjunatheshwara College i Ayurveda, Karnataka, en ayurvedisk forskningsinstitution, der er anerkendt af Ministeriet for Sundhed i Indien.

Han har også publiceret forskningsartikler om Yoga og Ayurveda i internationale forskningstidsskrifter og har gennemført adskillige workshops om yoga, ayurvedisk livsstil, ayurvediske skønhedstips til hår- og hudpleje mm.

IMG_20170827_103424_1503811003218_edited.jpg

Underviser og behandler Dorte Larsen

Min glæde ved dans og bevægelse fandt i år 2000 den perfekte inspiration, da jeg begyndte at dyrke yoga i Art of Living. Siden da har jeg deltaget i yoga- og meditationskurser i Danmark, Sverige, Norge, Tyskland og Indien og jeg har undervist i yoga siden 2006. Ayurveda har jeg arbejdet med som ayurvedisk tekniker (behandler) og koordinator ved pulsdiagnoser (nadi pradiksha). Den største glæde er for mig at være yogaelev. Min erfaring har vist mig, at den bedste yogalærer er en, som aldrig selv ophører med at lære og udforske yogaens mange dimensioner.

Jeg glæder mig til at give dig en smuk og personlig yogaoplevelse et af mine favoritsteder.

91980929_10218538213300747_7107649538864709632_n_edited.jpg
IMG_5470.HEIC

Program for Retreat

Fredag 

15.00-17.00 Ankomst

17.30 - 19.00 Bildt yogaprogram

19.00 - 20.00 Let ayurvedisk varmt aftensmåltid.

20-21,15 Kort introduktion til ayurveda, urter til healing, let musik og simpelt fodbad.  Info om ayurvedisk pulslæsning og marma terapi.

Lørdag

7:00 - 9.00 Blid revitaliserende yoga efterfulgt af guidet meditation

9.00 - 10.00 Morgenmad

11.00- 13:00 Guidet afspænding (30 min.) og mulighed for ayurveda konsultationer eller marma terapi 

13.00 - 13.30 Frokost

13.30-14.30 Oplev naturens elementer - hvis vejret er godt går vi barfodet på stranden, - forstå de helbredende urter og deres fordele

15.00 - 17.45 Mere viden om ayurveda, yoga og urter; enkle men dybe mudra, guidet meditation

18.00 - 19.00 Aftensmad

20:30 – 21:30 Musik og Patanjali Yoga Sutras. Demo af afslappende selvmassage til fødder

Søndag

7:00 - 9.00 Blid revitaliserende yoga efterfulgt af guidet meditation

9.00 - 10.00 Morgenmad

10.00 - 11.30 mulighed for ayurveda konsultationer eller Marma Terapi 

11.30 - 13.00 Yoga mudra, opsummering og gå-hjem-instruktioner

13.00 - 14.00 Frokost

Farvel og på gensyn

Der vil være ca. 30 min. praktisk arbejde, som f.eks. hjælp med opvask, høste grønt eller snitte grøntsager for alle lørdag og søndag Det er stille og roligt :-) 

202B0674-D384-4BE3-BCD9-0719FE981BB6.heic
external-file_edited.jpg
IMG_7588_edited.jpg

Konsultationer og behandlinger

Du kan booke konsultation og behandlinger, enten på forhånd eller når du ankommer. Der er også mulighed for at booke fredag formiddag eller søndag eftermiddag.

 

Pulslæsningskonsultation med Dr. Rakesh 
Det er en traditionel ayurvedisk måde at forstå din kropstype og aktuelle ubalancer på. Det vil blive efterfulgt af personlige kost- og livsstilsforslag.

Pris 700 kr. 

Marma-terapi (45-55 minutter)
Afslappende behandling bestående af skånsom aktivering af vitale energipunkter (marmas) som fører til dyb afspænding.

Pris: 500 kr. 

IMG_3471 kopi.jpg

Priser

 

Værelser:

Enkeltværelse: 4.000 kr.

Dobbeltværelse: 3.400 kr

4- personersværelse: 3.000 kr. 

Vi har 1-2 pladser på hvert retreat, hvor vi tilbyder 1.200 i rabat, hvis du har lyst til at hjælpe max. 2 timer Fredag og 3 timer Lørdag + Søndag. Det er typisk med opvask, madlavning, små rengøring og andre mindre praktisk opgaver.

Det er stille og roligt arbejde, hvor du kan trække vejret og hygge med det.

Prisen inkluderer:

Undervisning

Kost og Logi

Sauna mv.

Du medbringer selv sengetøj og håndklæde.

Alternativt kan det leje hos os til 200 kr

Transport

Du kan fra Vordingborg station tage bus 660r til Stege eller bus 664 til Damsholte.
Så afhenter vi dig gratis der.
Alternativt koordinere vi samkørsel fra hhv. København og Fyn/Jylland.


Betaling: 

Vi tager 1.000,00 som depositum.

Restbeløbet betales senest 4 uger før kursusstart.

Afbestillingsregler:

Som udgangspunkt ingen tilbagebetaling af depositum.
Resten af kursus beløbet tilbagebetales hvis der afmeldes 24 timer før kursusstart.

 

Bankoplysninger:

Møns Bank

Reg.nr 6140

Konto.nr 0004235220 

vaerelse01.jpeg
IMG_8588 copy.png
IMG_6361.HEIC
0DACE3F6-0839-462A-A40F-6F9AB8861D0D.heic

Maden

Alle råvarer er økologiske. Maden laves så den understøtter din yogapraksis og dine meditationer.

Foråret er præget af at varmen vender tilbage, af flere soltimer, grøn grøde og fugtighed i den friske spirende natur. I Ayurveda siger man at Kapha og Pitta er mere fremtrædende. For at balancere Kapha og Pitta indeholder menuen lettere og mere kølende fødevarer.

# Morgenmad

Frisk frugtsalat og grønne smoothies. For dig som har brug for en mere solid morgenmad vil der være grød og nødder.

# Formiddag snack

Lemonade + mynte + honning eller urtete (pebermynte eller fennikel).

 

# Frokost

Økologisk, vegetarisk varm mad med nærende og forfriskende grøntsager, salat, fuldkorn og linser.

 

# Eftermiddagssnack

Varm ingefærte med et strejf af citron og honning eller varm golden milk

 

# Aftensmad

Let grøntsagssuppe med asparges, ærter og et strejf af dild serveret med fx. quinoa, ris og hirse/

Dampede el. sauterede grøntsager (grønkål, spinat) med bagte søde kartofler og boghvede eller ris.

 

# Urtete

I løbet af dagen kan du nyde kølende og forfriskende urtete som frisk pebermynte, fennikelfrø te eller rosente, så du kan holde dig hydreret og tage dig en hyggestund i haven eller på værelset med en kop frisk ayurvedisk te. Tag weekenden som en lille detox, hvor du spiser let men lækkert.

0EFFA1B4-8BED-421A-8BB4-1A959D88BE1D.heic
P1288748 copy.png
IMG_6741.JPG
Skærmbillede 2025-04-29 kl. 17.32.35.png

Læs hvad kursister skriver til os eller på Google og Facebook her

Du er også meget velkommen til at skrive et par ord på Google  hvis du har været på Retreat 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Tak for din tilmelding

Anahata Yoga Center

Rytsebækvej 17, Hjelm

4780 Stege, Møn - Danmark

info@camillanetterstroem.dk

M:+45 40 56 41 98

Rutevejledning og mere information

©2019 Anahata Yoga Center 

bottom of page